piątek, 29 maja 2009
niedziela, 24 maja 2009
sobota, 23 maja 2009
piątek, 22 maja 2009
niedziela, 17 maja 2009
sobota, 16 maja 2009
piątek, 15 maja 2009
czwartek, 14 maja 2009
niedziela, 10 maja 2009
piątek, 8 maja 2009
Scenariusz Magiczne słowa
Scenariusz zajęcia
Autor: Marzena Grzęda
Temat: Magiczne słowa
Cel: dziecko zapamiętuje tekst wiersza na uroczystość z okazji Święta Matki i Ojca
Wiek dzieci: dzieci trzyletnie
Przebieg
Rozmowa nt. magicznych słów
Słuchanie wiersza
Wypowiadanie się nt. treści utworu
Odpowiadanie na pytania dotyczące wiersza
Próba zapamiętania tekstu
Zabawa w parach: śmieszne minki
Literatura: „ Ładne Słowa” /fragment zaczerpnięty z serii >Śpiewające brzdące
Znam ładne słowa, które sprawiają,
Że wszyscy wkoło się uśmiechają:
Proszę, przepraszam oraz dziękuję
Bycie uprzejmym nic nie kosztuje.
Sami spróbujcie, to nic trudnego –
te słowa dobre są dla każdego.
Scenariusz Magiczne słowa
Autor: Marzena Grzęda
Temat: Magiczne słowa
Cel: dziecko zapamiętuje tekst wiersza na uroczystość z okazji Święta Matki i Ojca
Wiek dzieci: dzieci trzyletnie
Przebieg
• Rozmowa nt. magicznych słów
• Słuchanie wiersza
• Wypowiadanie się nt. treści utworu
• Odpowiadanie na pytania dotyczące wiersza
• Próba zapamiętania tekstu
• Zabawa w parach: śmieszne minki
Literatura: Ładne Słowa /fragment zaczerpnięty z serii Śpiewające brzdące
Znam ładne słowa, które sprawiają,
Że wszyscy wkoło się uśmiechają:
Proszę, przepraszam oraz dziękuję
Bycie uprzejmym nic nie kosztuje.
Sami spróbujcie, to nic trudnego –
te słowa dobre są dla każdego.
Zwiastuny wiosny
Webquest dla nauczania zintegrowanego
Opracowanie: Ewa Dębska
Wiosna to wspaniała pora roku. Przyroda budzi się do życia. I nie tylko ona.
Wszyscy ludzie, zmęczeni zimą z niecierpliwością oczekują wiosny. Czują się oni lepiej o tej porze roku, ponieważ budzą się jakby z zimowego rozleniwienia. Porządkują swoje mieszkania, ogródki, a czasem nawet problemy, które nawarstwiły im się przez zimową porę. Dają temu szczególny wyraz, topiąc Marzannę – słomianą kukłę, która jest uosobieniem zimy
i śmierci. Ludzie wierzą, że pozbycie się jej przyspieszy nadejście wiosny. Wszyscy mamy wiosną jakby więcej energii, którą dostarcza nam coraz dłużej świecące słońce.
Zadanie
Ponieważ wiosna w tym roku jest wyjątkowo opóźniona, mam dla Was zadanie.
Wyobraźcie sobie, że jesteście przyrodnikami, którzy udają się na poszukiwania wiosny. Chcecie uspokoić mieszkańców Ziemi, że nie nastąpiła żadna katastrofa ekologiczna i dać wskazówki, pozwalające im na znalezienie śladów tej pięknej pory roku.
Musicie więc sporządzić albumy zawierające informacje o poszczególnych jej zwiastunach, aby każdy
potrafił sam odnaleźć wiosnę.
W tym celu podzielicie się na kilka grup, które zajmą się określonymi poszukiwaniami.
1. Grupa meteorologów
2. Grupa ornitologów
3. Grupa zoologów
4. Grupa botaników
Proces
Grupa meteorologów
Meteorologia to nauka zajmująca się badaniem zjawisk fizycznych i procesów zachodzących w atmosferze, szczególnie w jej niższej warstwie - troposferze. Bada, jak te procesy wpływają na przebieg procesów atmosferycznych i stan pogody na danym obszarze.
Waszym zadaniem, jako grupy meteorologów będzie określenie jakiego typu zjawiska pogodowe występują podczas wiosny:
· Co dzieje się z dniem i nocą ?
· Jaka panuje temperatura powietrza ?
· Jakiego typu opady występują podczas wiosny?
· Jaka jest siła i prędkość wiatru?
· Które miesiące zaliczamy do wiosennych?
· Kiedy zaczyna się astronomiczna wiosna?
Znalezione informacje zamieścicie na zaprojektowanej przez Was karcie lub w dokumencie Worda, którą dołączycie do wspólnego klasowego albumu, pt. „Zwiastuny wiosny”. Stronę proszę ozdobić według własnego pomysłu, ilustracjami, rysunkami (wykonanymi na komputerze, lub własnoręcznie) obrazującymi Waszą tematykę.
Źródła internetowe, które będą Wam pomocne w wynajdywaniu informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Meteorologia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiosna
http://www.ga.com.pl/wiosna.htm
Grupa ornitologów
Ornitologia – to dział zoologii, zajmujący się ptakami . Domeną zainteresowania ornitologów jest przede wszystkim biologia ptaków, ale także ich zwyczaje, trasy przelotów, gniazdowanie, życie społeczne, obserwacja w terenie itp.
Waszym zadaniem, jako grupy ornitologów będzie wyszukanie najważniejszych informacji dotyczących ptaków powracających do nas na wiosnę:
· Jaskółka
· Skowronek
· Pliszka siwa
· Czajka
· Bocian
· Szpak
Znalezione informacje zamieścicie na zaprojektowanej przez Was karcie lub w dokumencie Worda, którą dołączycie do wspólnego klasowego albumu, pt. „Zwiastuny wiosny”. Stronę proszę ozdobić według własnego pomysłu, ilustracjami, rysunkami (wykonanymi na komputerze, lub własnoręcznie) obrazującymi Waszą tematykę.
Źródła internetowe, które będą Wam pomocne w wynajdywaniu informacji:
http://www.jerzygrzesiak.pl/lista.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jask%C3%B3%C5%82ka_rudawa
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/4141/idc/18/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skowronek
http://www.czaplon.most.org.pl/p/cykl-skowronek.htm
http://www.ptaki.info/abc/ptak.php?id=25
http://www.republika.pl/lesnictwo/ptaki/ptaszki.htm
http://www.ptaki.net/opisyptakow/pliszka_siwa.php
Grupa zoologów
Zoologia jest nauką o zwierzętach, czyli o wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się, a także ich zachowaniach i budowie.
Waszym zadaniem, jako grupy zoologów będzie wyszukanie najważniejszych informacji dotyczących zachowania zwierząt na wiosnę:
· Niedźwiedź
· Jeż
· Zając
· Owady
· Mysz polna
Znalezione informacje zamieścicie na zaprojektowanej przez Was karcie lub w dokumencie Worda, którą dołączycie do wspólnego klasowego albumu, pt. „Zwiastuny wiosny”. Stronę proszę ozdobić według własnego pomysłu, ilustracjami, rysunkami (wykonanymi na komputerze, lub własnoręcznie) obrazującymi Waszą tematykę.
Źródła internetowe, które będą Wam pomocne w wynajdywaniu informacji:
http://www.przyroda.cad.pl/niedz.htm
http://dolinka.szkola.net/document.php?id=73
http://www.gopr.babiagora.iap.pl/?id=23130&location=f&msg=1
http://www.zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/ssaki/jez_europejski.html
http://zwierzaki.boo.pl/jez.php
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/4153/idc/16/
Grupa botaników
Botanika to dział biologii zajmujący się roślinami.
Waszym zadaniem, jako grupy botaników będzie wyszukanie najważniejszych informacji dotyczących roślin – pierwszych zwiastunów wiosny:
· Krokus
· Sasanka
· Zawilec
· Fiołek
· Przylaszczka
· Podbiał
· Śnieżyczka przebiśnieg
· Pierwiosnek
Znalezione informacje zamieścicie na zaprojektowanej przez Was karcie lub w dokumencie Worda, którą dołączycie do wspólnego klasowego albumu, pt. „Zwiastuny wiosny”. Stronę proszę ozdobić według własnego pomysłu, ilustracjami, rysunkami (wykonanymi na komputerze, lub własnoręcznie) obrazującymi Waszą tematykę.
Źródła internetowe, które będą Wam pomocne w wynajdywaniu informacji:
http://www.adamlawnik.art.pl/zdjecia/kwiaty.php
http://przyrodnik.grafinet.com.pl/flora.html
http://www.atlas-roslin.pl/skorowidzpl.htm
Ewaluacja
KAŻDY Z WAS BĘDZIE OCENIANY WEDŁUG OKREŚLONYCH PONIŻEJ KRYTERIÓW:
Oceniana będzie praca indywidualna każdego ucznia, jego wkład w osiągnięcia zespołu, jak również praca całego zespołu oraz produkt końcowy tej pracy.
Następnie liczba punktów uzyskana przez poszczególne grupy zostanie zliczona. Suma punktów uzyskana przez wszystkie zespoły zadecyduje o ocenie.
Następnie liczba punktów uzyskana przez poszczególne grupy zostanie zliczona. Suma punktów uzyskana przez wszystkie zespoły zadecyduje o ocenie.
Minimalna-10 p
Zebrane wiadomości są niekompletne, zostały nieuporządkowane
Zebrane wiadomości zawierają podstawowe informacje. Została podjęta próba ich uporządkowania.
Zaawansowane-30 p
Zebrano dużo wiadomości – podstawy o pogodzie wiosną. Są uporządkowane logicznie.
Wzorcowe - 40 p
Zebrano wiele wiadomości, wykraczających poza temat, ale logicznie powiązanych ze sobą, a także tematem podstawowym.
Zebrano wiele wiadomości nt różnych ptaków i ich zwyczajów na wiosnę. Wiadomości wykraczają poza temat i są logicznie ze sobą powiązane.
Zebrano wiele wiadomości nt różnych zwierząt i ich wiosennych zwyczajów. Wiadomości wykraczają poza temat i są logicznie powiązane ze sobą.
Zebrano wiele wiadomości, wykraczających poza temat, ale logicznie powiązanych ze sobą, a także tematem podstawowym.
Konkluzja
Drodzy uczniowie!Gratulujemy dobrze wykonanej pracy! Wasze strony zostaną zamieszczone w naszym albumie.
Wykonując projekt wprawiliście się w wyszukiwaniu informacji na stronach WWW.
Teraz znalezienie tych, które są potrzebne, nie będzie już żadna tajemnicą.Tworząc kartę do albumu „Zwiastuny wiosny” wykazaliście się umiejętnościami
W zbieraniu i wyszukiwaniu informacji, a także umiejętnością współpracy w grupie.
Czy potrafilibyście teraz znaleźć sami oznaki wiosny wokół nas? Czy potrafilibyście
opowiedzieć o tym, czego się dowiedzieliście? Mamy nadzieję, że tak.
Włożyliście wiele pracy w swój projekt. Ale wspaniały album o wiośnie
przyda się nie tylko nam. Będą z niego korzystać także następni, młodsi uczniowie.
Scenariusz zabawy
Scenariusz zabawy dzieci i rodziców.
Temat- Żabki.
Temat globalny- Wiosenna łąka.
- utrwalenie wiadomości nt zwierząt żyjących w środowisku łąkowym.
- dostarczenie możliwości wspólnych zabaw dorosłych i dzieci.
- umożliwienie rodzicom zapoznania się z realizowanym programem dydaktycznym.
- dostarczenie dzieciom wielu radości podczas zabaw z najbliższymi.
Pomoce-
-kółeczka
-maskotki żabki.
-nagrania magnetofonowe
-opaski na głowę z emblematem żaby.
-zielony papier z narysowanym wzorem żaby do wycięcia, klej, pudełka po zapałkach, nożyczki.
Przebieg zajęcia-
Powitanie z rodzicami- Wszycy są , witam was…”
Spotkanie z żabką – mamą, która zgubiła dzieci.
Szukanie żabek w pudle z kulkami styropianu- dzieci za pomocą dotyku szukają żabek –maskotek.
Przeliczanie maskotek.
Dzieci szukają opasek z emblematem żabki w Sali- zakładają na głowę i zamieniają się w „żabki”. – ćwiczena spostrzegawczości.
Zabawa-pląs-„My są żabki”
Zabawa ruchowa –„Bocian i żabki ”- ostrożne skakanie w sali, - reagowanie na sygnał dźwiękowy.
Zabawa taneczna z rodzicami z wykorzystaniem piosenki- „Była sobie żabka mała”.
Wykonanie żabki z pudełka.
Kubistyczne okulary
SCENARIUSZ LEKCJI PLASTYKI W KLASIE V
TEMAT LEKCJI: Kubistyczne okulary. Kubizm- sztuka pierwszej połowy XX wieku.
NAUCZYCIEL: Agnieszka Sęczek
(Imię i nazwisko)
Część wstępna:
Przywitanie
Sprawdzenie obecności i przygotowania uczniów do lekcji. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy, odpowiednich materiałów i przyborów.
Zapisanie tematu lekcji.
Przypomnienie wiadomości na temat gatunków malarstwa: portret, pejzaż, martwa natura.
Prezentacja multimedialna z przykładami obrazów realistycznych i kubistycznych.
N: Jaki gatunek malarstwa reprezentuje ten obraz? Co przedstawia?
N: W jaki sposób malarz przedstawił tę postać, pejzaż , martwą naturę? Czy widzisz szczegóły na obrazie? Czy malarze użyli światłocienia? Perspektywy?
Dawniej malarze malowali obrazy według panujących zasad w malarstwie (np.; używali światłocienia, perspektywy zbieżnej), odtwarzali rzeczywistość, otaczający ich świat.
W XX wieku sztuka została uwolniona od zadania odwzorowywania świata.
Wtedy Pablo Picasso wymyślił kierunek w sztuce- kubizm, który nazwano tak od słowa francuskiego „le-cube”-kubik.
Dyskusja z uczniami na temat obrazów kubistycznych i realistycznych
N: Jak myślicie co się stało z rzeczywistością na tym obrazie? (obraz 1,2,3)W jaki sposób autor namalował budynki(twarz kobiety, martwą naturę)? Czy ważny jest na obrazie kolor, światłocień, perspektywa? (deformacja, zniekształcenie- wyjaśnienie pojęć)
Wprowadzenie do tematu – omówienie cech charakterystycznych dla kubizmu
Notatka w zeszycie
Część główna
Podział uczniów na grupy
Podanie zadania plastycznego, wyjaśnienie sposobu wykonania.
Dziś będziemy pracować w grupach dwuosobowych. Każda z grup ma wykonać z gotowych elementów obraz kubistyczny. Wybieracie z gotowych elementów te, które wydają wam się najbardziej zniekształcone i nie będące fotografią rzeczywistości , układacie je na kolorowej kartce i przyklejacie tak aby powstał obraz.(portret, pejzaż, martwa natura)
Nauczyciel rozdaje koperty z gotowymi elementami.
GRUPA 1- wykonuje z gotowych elementów portret kubistyczny posługując się figurami geometrycznymi
GRUPA 2- wykonuje z gotowych elementów pejzaż kubistyczny posługując się figurami geometrycznymi.
GRUPA 3- wykonuje z gotowych elementów martwą naturę kubistyczną posługując się figurami geometrycznymi.
Praca twórcza uczniów :):)
Korekta nauczyciela- pomoc słowna uczniom mającym problemy plastyczne.
Część końcowa:
Prezentacja wykonanych prac.
Wspólna analiza i ocena wytworów z uwzględnieniem prawidłowości wykonania zadania.
Czynności porządkowe.
Informacja o temacie następnej lekcji.
Zaproszenie
DRODZY RODZICE DNIA 15.05.2009 ROKU
O GODZINIE 16.00 ODBĘDZIE SIĘ W NSZYM PRZEDSZKOLU
„WIOSENNY PIKNIK RODZINNY”
NA KTÓRY PAŃSTWA SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
PRZEWIDZIANYCH JEST WIELE ATRAKCJI DLA DZIECI I DOROSŁYCH.
ZAPRASZAJĄ DZIECI I PERSONEL PRZEDSZKOLA
Świat zwierząt
Przebieg zajęć:
1. Oglądanie ilustracji przedstawiających koty.
2. Rozmowa na temat kotów na obrazkach – wygląd, cechy charakterystyczne.
3. Spotkanie z kotem i weterynarzem – rozmowa na temat budowy kota i zasadami opieki oraz żywienia.
4. Zabawy ruchowe z elementem czworakowania i wspinania się, ćwiczenia w wykonywaniu kociego grzbietu.
5. Układanie puzzli z obrazkiem kota.
6. Wykonanie wspólnej grupowej pracy „ Kot” z gazety i włóczki.
Od ziarenka do bochenka
Blok tematyczny: POLE
Temat dnia: OD ZIARENKA DO BOCHENKA
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie
2. Obejrzenie prezentacji „Od ziarenka do bochenka” / prezentację dzieci oglądają w swojej sali – komputer i projektor/.
3. Ustne tworzenie opowiadania o powstaniu chleba:
nazywanie czynności wykonywanych podczas poszczególnych etapów pracy,
opowiadanie o pracy ludzi, ich trudzie i wysiłku,
nazywanie narzędzi, których używano podczas pracy,
ukazanie pracy rolnika dawniej i obecnie (uogólnianie, wnioski).
4. Rozpoznawanie roślin zbożowych uprawianych na naszych polach / wystawka kłosów i ziaren zbóż /.
Przypomnienie wiadomości o roślinach uprawianych na naszych polach.
5. Ćwiczenia dramowe – pokazanie czynności siewu i koszenia zboża.
6. Porządkowanie podpisów chlebowej historii: -/karta pracy 69 ćwicz.1.-Wesoła Szkoła kl. 3/
7. Słuchanie wiersza Włodzimierza Melzackiego „Chleb”
Wskazanie w wierszu czasowników mówiących o trudzie rolników,
Czego symbolem jest chleb w utworze?
8. Opowiadanie i czytanie wybranych tekstów o zwyczajach związanych z chlebem.
9. Układanie prośby chleba skierowanej do tych, którzy go nie szanują:
O co chleb prosi ludzi? (Nie wyrzucajcie mnie).
W jaki sposób zwraca się do ludzi? ( Proszę, szanujcie mnie).
10. Wymyślanie dalszego ciągu historii chlebowej: - uzupełnianie formularzy / zajęcia w pracowni komputerowej /.
Gr1 – Uzupełnianie luk w tekście i pisanie zakończenia (samodzielnie),
Gr2 – Uzupełnia tekst czasownikami w formie osobowej i układa zakończenie z rozsypanki wyrazowej.
11. Głośne odczytywanie uzupełnionego tekstu, analiza ortograficzna, drukowanie prac.
12. Odgadywanie nazw zawodów na podstawie symulowanych czynności (piekarz, młynarz, kucharz, stolarz).
13. Pisownia rzeczowników z zakończeniem – arz, / karta pracy 69/
14. Projekt wystawy sklepowej z pieczywem. Rysowanie kredkami, wycinanie z kolorowego papieru.
15. Zabawa w sklep – ćwiczenia dodawania , odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 100 /liczenie pieniędzy/.
16. Podsumowanie dnia i ocena:
„Miarą ludzkiej kultury
jest szacunek dla chleba
Chleba naszego powszedniego
Daj nam dzisiaj”
ks. Tymoteusz
opracowanie: M.G , T.K.
Świat zwierząt
Przebieg zajęć:
1. Obserwacja biedronek w przedszkolnym ogrodzie – wykorzystanie lup.
2. Pytania dzieci – np.
- czy biedronka to chłopiec, czy dziewczynka,
- ile lat ma biedronka,
- jak długo żyją biedronki,
- ile kropek maja biedronki,
- do czego biedronkom potrzebne sa kropki,
- co jedzą bniedronki,
-czy biedronki potrafią pływać,
- jak się rodzą biedronki.
3. Hipotezy dzieci – dzieci próbują znależć odpowiedzi na ww pytania wykorzystujac literaturę oraz wiadomości z internetu. Odpowiedzi zapisywane są na duzych arkuszach.
4. Budowa biedronki – szkice i rysunki dzieci.
5. Wykonaie komiksu o biedronce.
6. Spotkanie z rodzicami – prezentacja wiadomości o biedronkach i wykonanie wspólnych prac z rodzicami.
7. Wystawa prac w holu przedszkola.
Świat zwierząt
Rozmowa na temat kolorów skrzydeł i wzorów, zwrócenie uwagi na symetrię ubarwienia motyli i nazwę.
Rozmowa na temat cyklu życiowego motyli od jajka, gąsienicy, poczwarki aż do dorosłej postaci owada.
Zabawa taneczna przy piosence „Motylki”
Malowanie motyli – tworzenie wzorów na skrzydłach za pomocą stemplowania patyczkiem higienicznym. Nadawanie przez dzieci nazw motyli.
Stworzenie wystawy prac dzieci.
Pomoce dydaktyczne:
Zdjęcia motyli
Zdjęcie cyklu rozwojowego motyli
Puzzle cykl rozwojowy motyla –Nowa Szkoła
Nagranie piosenki „Motylki”
Farby plakatowe
Patyczki higieniczne